Forumul pasionatilor de streptocarpusi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul pasionatilor de streptocarpusi

Bine ati venit dragi membri si vizitatori in lumea streptocarpusilor! Noii membri sunt rugati dupa ce s-au inscris sa solicite validarea contului pe adresa streptocarpusi@yahoo.com
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Inmultirea streptocarpusilor

In jos 
+3
doina
diana999
estefana
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
diana999
Moderator
Moderator
diana999


feminin Mesaje : 96
Data de inscriere : 13/04/2011

Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultirea streptocarpusilor   Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 EmptyMier Mai 25, 2011 3:57 pm

Nu faci si o poza ? Care sunt avantajele si dezavantajele ?

Multa bafta!!!
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultirea streptocarpusilor   Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 EmptyMier Mai 25, 2011 4:31 pm

Caprioara, si eu am incercat odata sa prind o frunza in muschi dar nu am reusit.
Te rog sa faci poze si sa ne areti evolutia experimentului tau.
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
caprioara
Moderator
Moderator
caprioara


feminin Mesaje : 159
Data de inscriere : 14/05/2011
Varsta : 37

Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultirea streptocarpusilor   Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 EmptyMar Mai 31, 2011 2:04 pm

Din pacate prima incercare mi-a esuat.Am pierdut frunza,dar mai incerc. Crying or Very sad
Sus In jos
doina
Premiant
Premiant
doina


feminin Mesaje : 99
Data de inscriere : 23/03/2011

Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultirea streptocarpusilor   Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 EmptyMar Mai 31, 2011 5:32 pm

Cu treptosii n-am incercat muschiul dar frunza de violeta pusa in muschi am pierdut-o dupa ce am transplantat-o in substrat , desi avea radacini bune si facuse deja puiuti .
Sus In jos
caprioara
Moderator
Moderator
caprioara


feminin Mesaje : 159
Data de inscriere : 14/05/2011
Varsta : 37

Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultirea streptocarpusilor   Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 EmptyMar Mai 31, 2011 6:30 pm

Eu la violete am fost foarte multumita.Toate frunzele pe care le-am pus in muschi au dat radacini si au facut multi pui dupa transplantare.Data viitoare la streptocarpusi incerc altceva.
Diana999- eu la muschi am gasit numai avantaje.Il folosesc in substrat.Ajuta radacinile sa se dezvolte mai repede.Il folosesc deasupra substratului.Am observat ca retine calcarul din apa.Si il mai folosesc la inmultit frunze de violete.In 10 zile au dat radacini si nu mi-a murit nicio frunza.Trebuie avut grija cu el pentru ca retine apa si pot muri repede plantele.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultirea streptocarpusilor   Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 EmptyMar Mai 31, 2011 6:42 pm

Caprioara, un esec nu este important. Daca tu te impaci bine cu muschiul mai incearca. Poate a fost prea umed... important e sa intelegem de ce nu ne reuseste un experiment. Clipit
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
diana999
Moderator
Moderator
diana999


feminin Mesaje : 96
Data de inscriere : 13/04/2011

Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultirea streptocarpusilor   Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 EmptyMar Mai 31, 2011 7:31 pm

Eu nu mai fac experimente. In 16 mai va povesteam de pierderea unei frunze. Am reusit sa salvez jumatate, si mai mult, are deja 4 radacini. Toate astea, dupa ce am mutat-o in florimo tip A.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Inmultirea streptocarpusilor   Inmultirea streptocarpusilor - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Inmultirea streptocarpusilor
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de streptocarpusi :: Streptocarpusi :: Ingrijirea streptocarpusilor - Streptocarpus care - Уход стрептокарпусов :: Inmultirea-
Mergi direct la: