Forumul pasionatilor de streptocarpusi

Bine ati venit dragi membri si vizitatori in lumea streptocarpusilor! Noii membri sunt rugati dupa ce s-au inscris sa solicite validarea contului pe adresa streptocarpusi@yahoo.com

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Cel mai frumos grup de Gesneriaceae

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
estefana
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 41
Localizare : Baia Mare

MesajSubiect: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Dum Apr 24, 2011 4:01 pm

"Cel mai frumos grup de Gesneriaceae" este concursul la care va invit sa participati. Fiind primul concurs pot participa toti membrii forumului indiferent de numarul de postari pe care le au.

Compozitia trebuie sa contina 5 plante din familia Gesneriaceae, cel putin 3 specii diferite combinate cu orice accesoriu care le pune in evidenta valoarea. Prezentarea compozitiei va contine denumirile plantelor folosite precum si o descriere a temei alese. Puteti participa cu maxim 2 poze ale aceeasi compozitii realizate in perioada concursului.

Imaginile vor fi plasate in concurs in perioada 27-30 aprilie 2011 urmand ca sa votam in urmatoarele 3 zile. In data de 4 mai 2011 va fi desemnat castigatorul care va primi pui si/sau frunze de streptocarpus la alegerea sponsorului precum si rangul de Premiant. Castigatorii locului 2 si 3 vor primi de asemenea rangul de Premiant.

Succes si inspiratie maxima!
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
estefana
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Vin Apr 29, 2011 7:01 am

Va reamintesc ca maine este ultima zi in care puteti sa va postati compozitiile. oare sunteti in pana de inspiratie la "descriere"? Laughing
Sus In jos
IoanaTweety
Premiant
Premiant

feminin Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/03/2011

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Vin Apr 29, 2011 8:58 am

Iata poza mea: ''Curcubeu de primavara". Am folosit kohleria Jardin du Monet, streptocarpus Bristol's Tye Died, violetele Moroznaja Vishnea, Rainbow's Quiet Riot, Kazumi, Buckeye Colossal si Rob's Plaid Skirt. Am incercat sa creez cu ajutorul acestor plante un curcubeu floral, pt a sarbatori venirea mult asteptata a primaverii.

Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Vin Apr 29, 2011 9:27 am

minutat Ioana! ma bucur ca ai avut curajul sa "spargi gheata" in acest concurs!
felicitari si succes! Bravo
Sus In jos
georgiana
Fan
Fan

feminin Mesaje : 143
Data de inscriere : 25/03/2011
Varsta : 44
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Vin Apr 29, 2011 2:14 pm

georgiana a scris:

Descrierea pozei: Chimera Mirthe,chirita Tamiana,sinningia Guttata, streptocarpus Hope,Gloxinia Scarllet,Gloxinia rosie??dubla
Sus In jos
yofi
Premiant
Premiant

feminin Mesaje : 50
Data de inscriere : 23/03/2011
Varsta : 46
Localizare : bucuresti-berceni

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Sam Apr 30, 2011 4:23 pm

M-am inscris la acest concurs dar din pacate nu pot participa. Aparatul meu foto e in vacanta, bineinteles fara mine:(
Data viitoare...sau poate se mai prelungeste pentru inca o saptamana... Question
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Sam Apr 30, 2011 6:14 pm

Da, voi prelungi concursul. Voi valida concursul doar cand vor fi, asa cum am stabilit initial, cel putin 5 participanti. Multumesc celor care s-au inscris pana acum si au respectat termenul! Shaking hands
Sus In jos
celeste
Premiant
Premiant

feminin Mesaje : 20
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Sam Apr 30, 2011 7:12 pm

Ce bine ! Zilele astea am ajuns acasa dupa ce se intuneca si nu sunt deloc multumita de pozele facute cu blitz cu o multitudine de umbre. Asa ajung si eu sa fac poza pentru concurs la lumina zilei. Imi cer scuze pentru intarziere, Estefana !
Sus In jos
doina
Premiant
Premiant

feminin Mesaje : 99

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Dum Mai 01, 2011 10:30 am

Am facut si eu poza , cu scuzele de rigoare ca lumina nu cade prea bine ( aveam rufe intinse la uscat lol! )

In poza sunt : aescynanthus , episcia guacaole si pui de streptosi' Night Beacon .
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Dum Mai 01, 2011 1:47 pm

Felicitari Doina si succes! Bravo
Sus In jos
IoanaTweety
Premiant
Premiant

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Mar Mai 03, 2011 7:13 am

Suntem 3, cine se mai inscrie?? haideti fetelor Medalie
Sus In jos
diana999
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 96
Data de inscriere : 13/04/2011

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Joi Mai 05, 2011 2:56 pm

Asa de repede a inceput concursul ?? n-am primit notoficari pe mail...
N-am nimic inflorit dar daca tot m-am inscris : "Cold Spring"

Streptocarpus: Hototogisu, Pink Leyla
Gloxinia: Kaiser Friedrich
Violete: Rob`s Pewter Bells si EK-Lyubasha
Floricica e de decor smile

Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Joi Mai 05, 2011 3:25 pm

Felicitari Diana pentru participare! Succes!
Sus In jos
diana999
Moderator
Moderator

feminin Mesaje : 96
Data de inscriere : 13/04/2011

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Joi Mai 05, 2011 6:15 pm

Multumesc Merci
Sus In jos
yofi
Premiant
Premiant

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Vin Mai 06, 2011 6:10 pm

Poza mea pentru concurs.

Am folosit pentru aceasta compozitie :Kohleria Jardin Du Monet ,Kohleria Eriantha, Kohleria Ampallang, Streptocarpus Branwen si Alsobia Dianthiflora.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Vin Mai 06, 2011 6:47 pm

Felicitari Yofi pentru participare! Succes!

Vom vota incepand cu marti, 10 mai 2011. Cei care mai doriti sa participati la concurs puteti sa va mai prezentanti compozitiile pana luni, 9 mai 2011, ora 24.
Sus In jos
yofi
Premiant
Premiant

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Vin Mai 06, 2011 7:21 pm

Multumesc!
Succes tuturor participantilor!
Sus In jos
IoanaTweety
Premiant
Premiant

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Sam Mai 07, 2011 3:59 am

Ne votam intre noi sau cum? Smile)
Sus In jos
georgiana
Fan
Fan

feminin Mesaje : 143
Varsta : 44
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Sam Mai 07, 2011 4:42 am

De belea esti Ioana!!!!!!!!
Sus In jos
IoanaTweety
Premiant
Premiant

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Sam Mai 07, 2011 5:44 am

PAi cum altfel?
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Sam Mai 07, 2011 6:32 am

Da, Ioana, ne vom vota intre noi. Sti tu vreo alta varianta?
Sus In jos
IoanaTweety
Premiant
Premiant

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Sam Mai 07, 2011 7:36 am

Pai asa ziceam si eu. Ca altfel nu ma pricep cum. Wink
Sus In jos
celeste
Premiant
Premiant

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Lun Mai 09, 2011 7:18 pm

Dupa o multime de "aventuri", in cele din urma am aparut si eu cu poza mea...

"Aripi si petale..."

Descriere: episcia "Silver Skies", sinningia leucotricha, violetele "Rob's Pewter Bells" si "Ma's Prince Froggie", streptocarpusii "Margaret" si "Bethan".
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Mar Mai 10, 2011 5:37 am

Felicitari Celeste pentru participare! Succes!

Deosebita sinningia leucotricha, te rog sa-i faci un topic sa ne-o prezinti detaliat. Are bulb?
Sus In jos
celeste
Premiant
Premiant

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   Mar Mai 10, 2011 8:34 am

Multumesc Estefana, esti o draguta !

Sinnningia leucotricha are caudex, foarte asemanator cu un bulb in cazul asta. Si voi face un topic separat, i-am facut deja cateva poze mai ales ca se pregateste sa infloreasca, numai sa apuc sa le pun cap la cap...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cel mai frumos grup de Gesneriaceae   

Sus In jos

Cel mai frumos grup de Gesneriaceae
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de streptocarpusi :: Diverse :: Concursuri - Contests-
Mergi direct la: