Forumul pasionatilor de streptocarpusi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul pasionatilor de streptocarpusi

Bine ati venit dragi membri si vizitatori in lumea streptocarpusilor! Noii membri sunt rugati dupa ce s-au inscris sa solicite validarea contului pe adresa streptocarpusi@yahoo.com
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Povesti cu...talc

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptyMar Mai 10, 2011 12:20 pm

Candva, pe o margine de lume, intr-un sat indepartat traia un suflet de artist, talentat si intelept. Maestrul adora copiii si ii placea sa-i rasfete cu incantatoare daruri: lucrusoare mici, nascute dintr-o mare pasiune, foarte frumoase, dar... fragile!

Oricat de mult se straduiau bietii prichindei sa fie grijulii cu noile jucarii, fermecatoarele daruri se spargeau zgomotos, transformandu-se in cioburi. Micutii disperati plangeau cu amaraciune. Iar peste ceva timp, batranul intelept le oferea alte daruri minunate: ametitor de frumoase, dar... si mai fragile!

Intr-o zi parintii copiilor, coplesiti de drama picilor, au batut la usa batranului:

- Maestre, esti atat de intelept! Stim ca le doresti copiilor nostri numai bine! Dar de ce le faci astfel de cadouri? Sunt incantatoare, dar atat de fragile!

Batranul intelept le raspunse zambind:

- Vor trece doar cativa ani si cineva le va oferi...Inima Sa. Din bucuria de a primi aceste lucruri mici - frumoase, dar fragile, si tristetea de a le pierde intr-o clipa, vor invata sa fie macar un pic mai grijulii cu acel dar de nepretuit...
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptyMar Iun 21, 2011 8:48 am

Un om pios statea de vorba cu Dumnezeu si i-a spus: Doamne as vrea sa stiu cum e Raiul si cum e Iadul.

Dumnezeu l-a condus pe om catre doua usi.

A deschis una dintre usi iar omul a privit inauntru.
In mijlocul incaperii se afla o mare masa rotunda.
Pe masa se afla un vas mare cu tocana, care mirosea foarte bine si care l-a facut pe om sa ii lase gura apa.
Oamenii care stateau la masa erau slabi si bolnaviciosi. Pareau a fi infometati.
Tineau linguri cu manere foarte lungi care le erau legate de brate si astfel puteau ajunge la vas pentru a le umple cu tocana; dar din cauza manerelor mai lungi decat propriile maini, nu puteau duce la gura lingurile pline...
Omul pios s-a infiorat la vederea suferintei lor.
Atunci Dumnezeu a spus: "Acum ai vazut Iadul"

Au mers apoi catre cealalata camera si au deschis usa..
Arata la fel ca si prima.
Se gasea acolo o masa mare si rotunda cu un vas mare de tocana care iti lasa gura apa.
Oamenii de la masa erau echipati cu acelasi gen de linguri dar acestia pareau bine hraniti si durdulii, radeau si vorbeau intre ei.
Omul pios a spus: "nu inteleg"
"Este foarte simplu" a spus Dumnezeu. "Este nevoie insa de abilitate. Acesti oameni sanatosi au invatat sa se hraneasca unul pe celalalt, in timp ce ceilalti se gandeau doar la ei insisi. Acesta este Raiul"
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptySam Iul 02, 2011 5:43 am

Cartofii din rucsac

Într-o zi, profesorul ne-a cerut să aducem la şcoală nişte cartofi cruzi şi o pungă de plastic. Ne-a spus să punem în punga de plastic câte un cartof pentru fiecare persoană faţă de care avem resentimente şi să-i scriem numele. Ne-a cerut ca timp de o săptămână să cărăm sacoşa cu cartofi în rucsac peste tot unde mergem. Unii dintre cartofi erau cu adevărat grei! Fireşte, cartofii au început să se strice cu timpul.
Efortul de a căra sacoşa asta tot timpul mi-a demonstrat clar cât de mare era greutatea pe care o purtam zi de zi în viaţa mea şi în inimă din cauza ranchiunei şi resentimentelor. Deoarece eram mereu atent să nu uit sacoşa, mi-am dat seama că neglijam lucruri care erau mai importante pentru mine.
Exerciţiul acesta m-a făcut să mă gândesc la preţul pe care îl plăteam pentru că nu puteam să iert ceva care deja se întâmplase şi pe care nu-l mai puteam schimba.
Morala: De multe ori credem că iertarea este un cadou pentru celălalt, fără să ne dăm seama că noi suntem primii care beneficiem de pe urma iertării.
Toţi purtăm cartofi care putrezesc în “rucsacul” nostru sentimental.
Neputinţa de a ierta este ca un venin pe care îl luăm zilnic, picătură cu picătură şi care sfârşeşte prin a ne otrăvi.
Iertarea ne eliberează de greutăţi care ne amărăsc sufletul şi ne îmbolnăvesc trupul.
Să ierţi nu înseamnă să fii de acord cu ce s-a întâmplat sau să aprobi acel lucru. A ierta nu înseamnă să încetezi să acorzi importanţă celor întâmplate, nici să dai dreptate celui care te-a rănit.
Înseamnă pur şi simplu să laşi deoparte acele gânduri negative care îţi produc durere şi supărare.
Gandhi afirma “Iertarea este calitatea celor curajoşi. Doar cel care este suficient de puternic pentru a ierta o ofensă ştie să iubească”.
Hotărăşte-te chiar azi să ierţi!

(c-p din Atlasul Inimii)
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptySam Iul 02, 2011 6:34 am

Multumesc Claudia! Este o povestioara veche dar cu multa intelepciune.
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptyDum Iul 03, 2011 4:55 am

Exista zile in care...

Exista zile in care nu te simti bine, te simti morocanos, singur, si extenuat.
Zile in care te simti mic si nesemnificativ, sau frustrat si ingrijorat, cand nimic parca nu este la indemana.
Sa te apuci de ceva pare imposibil.
Parca iti vine sa izbucnesti in lacrimi in orice moment,in cele din urma, iti dai seama ca treci prin viata fara nici un scop.
Nu stii cat timp mai poti rezista.
Te vei trezi intr-o dimineata si vei observa ca ti-au aparut niste riduri noi, te-ai ingrasat putin, sau ti-a iesit un cos mare pe nas.
Poate vei fi concediat, parasit, sau te vei face de ras in public, sau ti se va da o porecla cu subinteles.
La serviciu, seful tau se ia de tine, si toata lumea din birou te innebuneste.
S-ar putea sa te doara capul, sau spatele, sau dintii, sau sa ai buzele uscate.
Oricare ar fi motivul, esti convins ca acolo sus, cineva nu te mai iubeste…
Te vei intreba: Ce sa fac, ce sa fac?
Pai, daca esti ca majoritatea oamenilor, te vei ascunde in spatele unei sperante nesigure ca totul se va rezolva de la sine.
Apoi iti vei petrece restul vietii uitandu-te peste umar si asteptandu-te ca totul sa mearga rau din nou…
Dar asta este o nebunie pentru ca esti tanar doar o singura data in viata, si nu esti niciodata batran de 2 ori…
Cine stie ce lucruri fantastice se ascund chiar dupa colt?!
Pentru ca, pana la urma, lumea este plina de surprize extraordinare, Lucruri pe care nici nu ti le poti imagina acum.
Exista miresme delicioase, si gustari strasnice.
Cine stie? Poate vei deveni foarte bogat, sau poate un superstar.
Suna bine, nu-i asa?
Exista jocuri, sporturi, si karaoke, si dansuri.
Dar cel mai important: exista dragoste, soapte, si imbratisari.
Deci cum poti gasi acea stare de multumire si liniste?
In primul rand nu te mai da la o parte din fata problemelor : infrunta-le!
Incearca sa meditezi daca poti, sau du-te la o plimbare.
Incearca sa vezi lucrurile dintr-o alta perspectiva.
Fii mandru de cine esti, dar nu-ti pierde niciodata abilitatea de a rade de tine insuti.
Traieste fiecare zi din viata ca si cand ar fi ultima.
Nu-ti fie frica sa musti mai mult decat poti sa mesteci.
Asuma-ti riscuri.
Nu te da inapoi de la nimic!
Pentru ca, pana la urma, nu asta inseamna sa traiesti?
Iti doresc sa fii ambitios si disciplinat in tot ceea ce faci!!!

(c-p net)
Sus In jos
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptyJoi Iul 21, 2011 3:51 pm

Fotografia aceasta spune mai mult decat o poveste.Am rasfoit putin mail-urile si am dat de ea, stiu ca la vremea cand am vazut-o prima data m-a impresionat foarte mult; la fel si acum.
Povesti cu...talc 2420704510104905440S425x425Q85
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptyJoi Iul 21, 2011 4:31 pm

Da, este o veche poza care m-a impresionat si pe mine tare mult.
Se pare ca pe masura ce ne "civilizam" ne pierdem umanitatea.
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
geta
Moderator
Moderator
geta


feminin Mesaje : 35
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Galati

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptyVin Aug 05, 2011 7:10 pm

Vai, cand am citit titlul la prima vedere si fara sa intru sa citesc ce e in el, am crezut ca sant povesti cu talc, adica talc din ala pudra si eram nedumerita. Rad cu lacrimi.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptyVin Aug 05, 2011 7:45 pm

Limba romana ..cea cu multe intelesuri Wink
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc EmptyVin Aug 19, 2011 5:35 am

Doctorul Arun Gandhi, nepotul lui Mahatma Gandhi şi fondatorul Institutului M.K.Ghandi pentru Viaţă Fără Violenţă, la cursul său din 9 Iunie la Universitatea din Porto Rico, a spus următoarea istorioară, ca exemplu de viaţă fără violenţă din partea părinţilor lui:

“Aveam 16 ani şi locuiam cu părinţii mei în Institutul pe care bunicul meu l-a fondat în afară, la 18 mile de Durban, Sudafrica, în mijlocul plantaţiilor de zahăr. Într-o zi tatăl meu mi-a cerut să-l duc la oraş pentru a asista la o conferinţă care dura o zi întreagă şi eu am profitat de această oportunitate. Cum mergeam la oraş, mama mi-a dat o listă cu cumpărături de la supermarket şi cum aveam o zi întreagă la dispoziţie, tata mi-a cerut să caut nişte lucruri necesare şi să duc maşina la atelier. Când m-am despărţit de tata el mi-a spus . După ce am terminat foarte repede toate sarcinile pe care le aveam, m-am dus la cinematograful cel mai apropiat. M-a absorbit atâta filmul, un film lung cu John Wayne, încât am uitat de timp. Era 5,30 când mi-am amintit. Am fugit la atelier, am luat maşina şi m-am grăbit către locul unde mă aştepta tatăl meu. Era aproape 6 după masă. El m-a întrebat neliniştit:

- De ce ai ajuns târziu ?

M-am simţit prost din cauza asta şi nu puteam să-i spun că fusesem la cinema să văd un film cu John Wayne; atunci i-am spus că maşina nu fusese gata şi a trebuit să aştept…asta i-am spus fără să ştiu că tata întrebase deja la atelier. Când şi-a dat seama că l-am minţit, mi-a spus:

-Ceva nu merge bine în felul în care te-am crescut, poate că nu ţi-am dat destulă încredere să-mi spui adevărul. O să reflectez la ceea ce am făcut rău cu tine. O să merg pe jos cele 18 mile până acasă şi mă voi gândi la asta.

Aşa că, îmbrăcat cu costumul şi pantofii lui eleganţi, începu să meargă până acasă pe jos, pe un drum neasfaltat şi întunecat. Nu puteam să-l las singur… Aşa că am condus 5 ore şi jumătate în spatele lui…văzându-l pe tatăl meu suferind agonia unei minciuni stupide pe care i-o spusesem. De atunci m-am decis să nu mai mint niciodată. De multe ori mi-am amintit acest episod şi m-am gândit… Dacă m-ar fi pedepsit aşa cum îi pedepsim noi pe copiii noştri, aş fi învăţat lecţia? Nu cred. Aş fi suferit pedeapsa şi aş fi continuat să fac acelaşi lucru. Dar atitudinea asta de nonviolenţă a fost aşa de puternică încât o am întipărită în memorie ca şi cum ar fi fost ieri. Asta este puterea vieţii fără violenţă!” .
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
Continut sponsorizat





Povesti cu...talc Empty
MesajSubiect: Re: Povesti cu...talc   Povesti cu...talc Empty

Sus In jos
 
Povesti cu...talc
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de streptocarpusi :: Diverse :: Cafenea - Cafe-
Mergi direct la: