Forumul pasionatilor de streptocarpusi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul pasionatilor de streptocarpusi

Bine ati venit dragi membri si vizitatori in lumea streptocarpusilor! Noii membri sunt rugati dupa ce s-au inscris sa solicite validarea contului pe adresa streptocarpusi@yahoo.com
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sinningia leucotricha

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
celeste
Premiant
Premiant
celeste


feminin Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/03/2011
Localizare : Bucuresti

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyVin Mai 13, 2011 9:52 am

Estefana, dupa cum ti-am promis, iti prezint pe scurt sinningia leucotricha.

Numita si Rechsteineria leucotricha, ea este originara din zonele inalte cu clima tropicala umeda din Brazilia.
Planta prezinta caudex ce poate ajunge pana la 30 cm diametru. Frunzele sunt pufoase, catifelate si argintii, grupate cate 4. Tulpinile apar primavara si se ramifica in timpul perioadei de vegetatie, iar iarna in general se usuca.

Sinningia leucotricha 2276571590107144207yoqgMO_th Sinningia leucotricha 2373659170107144207CTVZpC_th

In timpul vegetatiei ii place umiditatea (in aer si sol), dar caudexul este sensibil si poate putrezi usor, de aceea este destul de greu sa pastrezi echilibrul dintre cele 2 cerinte. Pentru a le putea respecta insa, planta se cultiva intr-un sol bine drenat cu caudexul plantat la suprafata si se uda des si putin. Iarna in schimb prefera temperaturi mai scazute (cca. 10 grade) si un sol uscat. Ii place soarele, dar nu vara in timpul amiezii, mai ales pe caudex.

Despre flori in partea a doua, odata cu prezentarea pozelor cu acestea...
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyVin Mai 13, 2011 9:59 am

Multumesc Celeste pentru prezentarea acestei plante pe care eu o gasesc foarte exotica! Astept cu drag si partea a doua...
Te rog spune-mi cum se inmulteste.
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
yofi
Premiant
Premiant
yofi


feminin Mesaje : 50
Data de inscriere : 23/03/2011
Varsta : 52
Localizare : bucuresti-berceni

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyVin Mai 13, 2011 9:22 pm

Foarte interesanta! Imi place ca e pufoasa.Abia astept sa vad si floarea.
Sus In jos
doina
Premiant
Premiant
doina


feminin Mesaje : 99
Data de inscriere : 23/03/2011

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptySam Mai 14, 2011 5:23 pm

Foarte interesanta plantuta Shocked , abia astept sa-i vad florile .
Sus In jos
georgiana
Fan
Fan
georgiana


feminin Mesaje : 143
Data de inscriere : 25/03/2011
Varsta : 50
Localizare : bucuresti

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyMar Mai 17, 2011 6:14 am

Foarte frumoasa!!!!! Sinningia leucotricha 351549032
Sus In jos
celeste
Premiant
Premiant
celeste


feminin Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/03/2011
Localizare : Bucuresti

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyDum Mai 22, 2011 9:12 pm

Sinningiei leucotricha - partea a 2-a:

Florile sunt mici, tubulare, de culoare rosie-portocalie.

Sinningia leucotricha 2776309950107144207rBsRxh_th Sinningia leucotricha 2885355770107144207uNsPwb_th

Se inmulteste in general prin seminte, care sunt foarte-foarte mici, aproape ca o pudra. Imi pare rau, dar nu am nici o poza cu ele, asta in cazul in care le-as fi putut fotografia de mici ce sunt. Dupa unii autori insa ar putea sa se inmulteasca si prin butasi, metoda pe care eu nu am experimentat-o inca.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyDum Mai 22, 2011 9:25 pm

Oau!
Sunt tare deosebite si frunzele si florarea. Bravo

Tu planta ta ai obtinut-o din seminte?
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
celeste
Premiant
Premiant
celeste


feminin Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/03/2011
Localizare : Bucuresti

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyLun Mai 23, 2011 5:09 am

Multumesc Estefana !

Nu. Dar pentru ca sunt fan al semanarii, acum aproape 3 luni am semanat semintele de anul trecut ca sa vad cum se comporta. Noile plantute au cate 2 frunze si sunt teribil de mici si delicate. De fapt sunt pe masura semintelor... Voi incerca sa le fac o poza.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyLun Mai 23, 2011 6:36 am

Vrem sa vedem bebelusii. Vis
E aparte inmultirea prin seminte. Te rog sa se areti evolutia experimentului tau. Floare2
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
doina
Premiant
Premiant
doina


feminin Mesaje : 99
Data de inscriere : 23/03/2011

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyLun Mai 23, 2011 11:46 am

Daa , poze vreau si eu ca sa vad plantutele smile
Sus In jos
celeste
Premiant
Premiant
celeste


feminin Mesaje : 20
Data de inscriere : 25/03/2011
Localizare : Bucuresti

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyJoi Mai 26, 2011 5:21 am

Astea sunt plantutele, care acum au 4 frunze
Sinningia leucotricha 2769037730107144207cAckDm_th

Ca sa va dati seama de dimensiuni, incercati sa va inchipuiti ca pietricelele cu pricina din poze au maxim 2 mm...
Sus In jos
georgiana
Fan
Fan
georgiana


feminin Mesaje : 143
Data de inscriere : 25/03/2011
Varsta : 50
Localizare : bucuresti

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyJoi Mai 26, 2011 7:05 am

Wow!!!!!
felicitari , cresc ele ...... Sinningia leucotricha 351549032
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha EmptyVin Mai 27, 2011 8:17 am

Felicitari Celeste pentru frumosul experiment! Bravo
Sa creasca mari! Kiss
Si sa ne tii la curent cu exolutia lor...
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
Continut sponsorizat





Sinningia leucotricha Empty
MesajSubiect: Re: Sinningia leucotricha   Sinningia leucotricha Empty

Sus In jos
 
Sinningia leucotricha
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Mini Sinningia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de streptocarpusi :: Alte Gesneriaceae :: Alte Gesneriaceae - Other Gesneriaceae-
Mergi direct la: