Forumul pasionatilor de streptocarpusi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul pasionatilor de streptocarpusi

Bine ati venit dragi membri si vizitatori in lumea streptocarpusilor! Noii membri sunt rugati dupa ce s-au inscris sa solicite validarea contului pe adresa streptocarpusi@yahoo.com
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Conserve pentru iarna

In jos 
+3
IoanaTweety
caprioara
estefana
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyLun Iul 18, 2011 6:30 am

claudia a scris:
Es. cum a iesit compotul? cat zahar ai pus?

Claudia, visinele nu erau din cele mai acre asa ca am pus pentru singuranta mea 2 linguri cu varf si inca una fara varf de zahar. Din exterior arata bine. Daca vor fi acre nu e o problema, prea dulci sa nu fie.
Am pus si in caserole mici la congelator visine fara samburi. Chiar am gustat acum o visina inghetata, e buna. Sper sa ma incante gustul lor si la iarna in prajituri. Am citit ca se pot pune si cu zahar si salicil in borcane dar nu am mai avut rabdare de asta.
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
Cameliag
Moderator&Premiant
Moderator&Premiant
Cameliag


feminin Mesaje : 271
Data de inscriere : 25/03/2011
Varsta : 42
Localizare : Fetesti

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyLun Iul 18, 2011 6:35 am

Fetelor, ce harnice sunteti!
Bine ca are mama, Laughing inca!
Sus In jos
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyLun Iul 18, 2011 6:58 am

Eu cred ca va fi cam dulce compotul tau,dar e bine sa notezi ca sa stii pt la anul.
La congelator nu isi schimba gustul,si eu chiar le prefer celor de la borcan cu zahar,asta pt ca nu cred ca am reusit eu raportul fructe-zahar.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 11:12 am

Ce-am gasit despre piersici pe internet. "Cercetatori britanici de la Cambridge Universiry, au evidentiat existenta in coaja de piersica a unor substante (alcooli aldehidici), care actioneaza asupra psihicului prin mecanisme neuro-hormonale (precum serotoninele), stimuland curajul, dorinta de schimbare, adaptabilitatesa la situatii neprevazute si initiativa de a proba experiente noi si chiar de a aduce fericirea. De aceea fructul trebuie mancat cu coaja pentru a beneficia de toate proprietatile subtile ale plantei."

Am cautat sa vad daca face cineva compot de piersici cu coaja cu tot si n-am gasit. Ati facut vreodata?
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 11:20 am

La fiert se desprinde si de aceea se prefera fara la compot.
Sus In jos
Cameliag
Moderator&Premiant
Moderator&Premiant
Cameliag


feminin Mesaje : 271
Data de inscriere : 25/03/2011
Varsta : 42
Localizare : Fetesti

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyJoi Iul 21, 2011 12:25 pm

Personal nu am vazut pe cineva sa stea sa desprinda cojile. Din ce imi mai amintesc din copilarie, matusa mea facea compot de vara, adica de baut in cateva zile din mai multe fructe, sipiersici, si nu desprindea cojile.
Nu imi mai aduc aminte daca a avut vreun efect prezentat aici. Laughing
Sus In jos
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMar Aug 09, 2011 6:37 pm

Ce retete bune si gustoase aveti pentru castravetii la otet?
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMar Aug 09, 2011 6:54 pm

Eu mananc castraveti de 2 ori pe an si atunci cumpar...din pacate sau mai bine fericire sunt alergica la otet.
Se pot pune castraveti pe iarna fara otet?
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
geta
Moderator
Moderator
geta


feminin Mesaje : 35
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Galati

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMar Aug 09, 2011 7:21 pm

iti dau una. garantat iti ies buni si stau bine peste iarna.
- 4-5 kg de castraveti
- 1 litru de otet
- 5-6 linguri de sare grunjoasa
- 5 linguri de zahar
- 2 radacini de hrean
- 3 morcovi taiati
- crengi de visin
- marar
- foi de dafin
- boabe de mustar
- boabe de piper
am pus in borcane castraveti, crengile de visin, hrean, morcovi si marar. am fiert apa cu otetul, dafinul, sare, zahar, boabe de mustar si piper. am lasat putin sa se raceasca si am turnat peste castraveti. am pus capacele si au stat bine pana in primavara. alta data leam mancat si mai repede.
Sus In jos
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 4:31 am

Reteta de la getama e un fel de ,,nici calare -nici pe jos'' ca sa zic asa...adica sunt si in otet dar cand sunt buni de mancat au gust ca si cand ar fi pusi in saramura.

Estefana, exista retete si fara otet. Imi amintesc ca acum ceva ani in urma,cand aveam racoare pe balcon puneam in saramura.Ingredientele erau aproximativ ca mai sus doar ca eliminam otetul,evident, si puneam o lingura de sare la 1 l de apa.
Sus In jos
geta
Moderator
Moderator
geta


feminin Mesaje : 35
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Galati

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 5:32 am

exista castravetii pusi in saramura. fara otet, pentru cine e alergic sau nu suporta mirosul de otet fiert. decat ca mie imi plac in otet, sunt gustosi si buni.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 6:02 am

Multumesc Getama. Am facut castraveti in saramura murati la soare azi-vara. Da, asa este, in otet au alta savoare.
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 3:20 pm

Azi am fost si inca sunt o harnicuta ( acum fac o mica pauza pt ca ma omoara durerea de picioare...) : am copt vinete, ardei gras si capia, am pus castraveti si ardei iuti la otet,am facut si mancarica ( ardei umpluti...dar nu cu sila Clipit ).Urmeaza sucul de rosii dar trag un pic de timp ca sa ajunga si partenerul meu acasa si sa dea din mana la separator.
Maine e randul sfeclei sa fie atacata.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 4:00 pm

Oh, prea harnica. Felicitari! Dupa ce-ti umpli camara si congelatorul te invit la mine in vizita. Laughing
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 4:18 pm

Sa bem o cafea, presupun..nu la treaba Laughing
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 5:40 pm

Sigur...incepem cu o cafea.... Wink
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 5:55 pm

Sigur...ai de asteptat... Wink nu mai fac acte caritabile pana s-o insura copilul.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 6:14 pm

Pai era un mare act sa parcurgi atatia km pentru o cafea. Wink
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 6:18 pm

Mare curaj, asa-i.
Acum am la fiert sucul de rosii, am de asteptat ;cred ca intr-o ora termin si cu el...
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 6:21 pm

Cate kg de rosii ai cumparat?
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 6:25 pm

Pentru ca mai am vreo 8 sticle de bulion ( rosii+capia copt) ramase de sezonul trecut, anul asta am luat putine: 7 kg.Si le fac suc, simplu. Am gasit rosii frumoase si coapte de gradina, au miros si gust ca cele din copilarie. Putin cam scumpe, ce-i drept, dar m-am orientat sa fie gustoase si nu ieftine.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyMier Aug 10, 2011 7:27 pm

Te rog sa-mi spui cat suc ti-a iesit din cele 7 kg de rosii.
Eu sucul de rosii il beau, nu mai ajunge in mancare Confuz
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyJoi Aug 11, 2011 6:24 am

Am pus in 14 sticlute de 0,33 ml si 1 sticla de 1l adica in total cam 5,5 l. Coaja si seminte am scos foarte putina, sub 300g dar am lasat sa fiarba mai mult, sa fie mai gros sucul.
Cum spuneam ,am luat niste rosii foarte bune ,gustoase si coapte.
In alti ani nimeream si din acelea cu mijlocul tare, ori pulpa nu se desprindea de pe coaja...mare chin....
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyJoi Aug 11, 2011 6:26 am

Claudia, ai pus si zahar si sare? Pui conservant?
Eu am facut doar o data pana acum fara conservant. Am pus sucul fierbinte in sticle sterilizate si le-am pus intre paturi.
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 53

Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 EmptyJoi Aug 11, 2011 6:30 am

Anii trecuti faceam si simplu,simplu dar si bulion ( rosii+capia copt+ telina+ zahar+sare+ ulei= o bunatate)
De data asta am facut doar suc de rosii simplu,fiert, pus in sticlute, adaugat 1/2 aspirina, pus in paturi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Conserve pentru iarna
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de streptocarpusi :: Diverse :: Cafenea - Cafe-
Mergi direct la: