Forumul pasionatilor de streptocarpusi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul pasionatilor de streptocarpusi

Bine ati venit dragi membri si vizitatori in lumea streptocarpusilor! Noii membri sunt rugati dupa ce s-au inscris sa solicite validarea contului pe adresa streptocarpusi@yahoo.com
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Conserve pentru iarna

In jos 
+3
IoanaTweety
caprioara
estefana
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyJoi Iun 02, 2011 8:20 am

Ati inceput conservarea fructelor pentru iarna?

Eu am inceput cu compotul de cirese si dulceata de capsuni.

Azi am cautat ceva retete de conservare la rece in miere. Aveti experienta cu asa ceva?
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
caprioara
Moderator
Moderator
caprioara


feminin Mesaje : 159
Data de inscriere : 14/05/2011
Varsta : 37

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iun 03, 2011 7:41 am

Eu nu am experienta cu fructele.In perioada asta bag la congelator zarzavat tocat marunt.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iun 03, 2011 8:27 am

caprioara a scris:
Eu nu am experienta cu fructele.In perioada asta bag la congelator zarzavat tocat marunt.
Pentru ciorbe si supe?
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
caprioara
Moderator
Moderator
caprioara


feminin Mesaje : 159
Data de inscriere : 14/05/2011
Varsta : 37

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptySam Iun 04, 2011 8:12 pm

Da.Le pastrez verzi in congelator si toata iarna nu am probleme.La fel procedez si cu ardeii.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyDum Iun 05, 2011 7:55 am

Eu nu am pus niciodata legume la congelator, prefer sa le cumpar desi sunt mai scumpe iarna...nu-si schimba gustul dupa decongelare?
Cum le congelezi: crude, oparite?
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
IoanaTweety
Premiant
Premiant
IoanaTweety


feminin Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/03/2011

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyDum Iun 05, 2011 1:02 pm

Si de unde le cumperi iarna? nu tot congelate?
sunt f bune si congelate de mana ta: mazare, pastai..zarzavaturi punem si noi pt bors.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyDum Iun 05, 2011 4:55 pm

Eu ma refeream la morcovi, patrunjel, telina....
Mazarea o iau conservata la borcan ( imi place asa s-o mananc cu ulei ) iar pastaile....astea da, le pun in congelator oparite.....dar inca nu e sezonul lor.
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
IoanaTweety
Premiant
Premiant
IoanaTweety


feminin Mesaje : 97
Data de inscriere : 22/03/2011

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyLun Iun 06, 2011 4:07 am

Da, radacinoase n-am pus niciodata si nici nu cred ca merita.
Sus In jos
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 54

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyLun Iun 06, 2011 10:14 am

Eu n-am sa ma mai agit prea mult cu dulceturile si compoturile pt ca si acum mai am in dulap si de 2 ani facute.Doar eu mananc.
In schimb am sa pun visine la congelator, pt prajitura cu visine care mi se pare buna tare.Am incercat sa le pun cu zahar la borcan dar au iesit extrem de dulci, poate am gresit undeva..
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyLun Iun 06, 2011 11:20 am

Nici eu nu ma agit foarte tare cu dulceturile dar dulceata de capsuni si apoi cea de caise sunt cele ca nu rezista in camara de la un an la altul.....ca tare imi plac. Laughing

Visinele in prajitura.....o nebunie de bun!!! sunny
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
caprioara
Moderator
Moderator
caprioara


feminin Mesaje : 159
Data de inscriere : 14/05/2011
Varsta : 37

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyLun Iun 06, 2011 1:46 pm

Le pun crude si legumele si verdeturile.Se pastreaza faorte bine si la gust si la culoare.Eu consider ca e mai bine sa pun marar verde iarna in mancaruri decat cel uscat cumparat din supermarket.Cu morcovii si telina nu am incercat.Bag ardei de toate culorile,fasole verde oparita,marar,leustean,patrujel.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyLun Iun 06, 2011 4:25 pm

Leusteanul nu l-am incercat inghetat insa maruntit si amestecat cu sare apoi indesat intr-un borcan care sta in frigider....ce bun e asa in ciorbe?!
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 54

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyLun Iun 06, 2011 5:26 pm

Isi pastreaza foarte bine aroma leusteanul la congelator.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iul 15, 2011 8:13 am

Mi-am luat visine si vreau sa fac compot. Am tot citit retete dar nu m-am lamurit cat zahar sa pun la un borcan de 800 ml. 3, 4, 5 linguri de zahar cu varf sau fara? Nu vreau sa pun conservant. Ce ma sfatuiti?
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 54

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iul 15, 2011 8:47 am

Incearca sa dizolvi 2 linguri cu varf in cantitatea de lichid ce intra peste fructe in borcanul de 800ml si iti dai seama singura daca e destul de dulce ori nu. Trebuie sa iti placa tie,nu e regula generala ori stricta la compoturi,parerea mea. Unora le place mai dulce altora mai acrisor. Tine cont si de cat de dulci sunt fructele.
Nu de cantitatea de zahar pusa tine conservarea lor ci de modul de sterilizare .
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iul 15, 2011 8:54 am

Merci Claudia!
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 54

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iul 15, 2011 9:03 am

Cu placere. daca mai pot ajuta cu vreun sfat, o fac cu mare drag.
Sus In jos
georgy
Moderator
Moderator
georgy


feminin Mesaje : 226
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti-Titan

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iul 15, 2011 9:21 am

Cat au fost visine imi faceam o oala de compot la 2 zile.
Estefana, eu puneam 8 linguri de zahar la o oala de 8 litri. Depinde cat de dulce bei.
Mama a facut dulceata de visine si maine vrea sa faca de caise.
Sus In jos
estefana
Moderator
Moderator
estefana


feminin Mesaje : 880
Data de inscriere : 20/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Baia Mare

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iul 15, 2011 9:56 am

Eu prefer sa le mananc crude. Compotul tau, Georgy, cred ca era destul de acrisor.

Ati gasit caise bune? La noi costa 6 lei/ kg dar nu au niciun gust si-s cam seci.
Cu visinele se termina sezonul. Oare caise vom mai avea si in urmatoarele saptamani?
Sus In jos
http://estefana.sunphoto.ro/
georgy
Moderator
Moderator
georgy


feminin Mesaje : 226
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti-Titan

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iul 15, 2011 3:18 pm

Nu mi s-a parut acru, dar gusturile nu se discuta Smile zilele astea am facut de mere, caise si corcoduse rosii. Am pus doar 2 linguri de zahar si a iesit super acru. Dupa ce l-am pus in sticle, am mai adaugat cate o zaharina.
Nu cred ca vor mai fi si in urmatoarele saptamani.
Am gasit caise bune in caisii nostri Laughing
Sus In jos
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 54

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptyVin Iul 15, 2011 5:01 pm

Caisele se trec repede.
cumpar mereu dar o singura data am gasit caise dulci si parfumate,in rest...asa cum zici si tu.

georgy,pt iarna ai facut compotul cu zaharina?
Sus In jos
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 54

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptySam Iul 16, 2011 4:27 am

Es. cum a iesit compotul? cat zahar ai pus?
Sus In jos
georgy
Moderator
Moderator
georgy


feminin Mesaje : 226
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti-Titan

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptySam Iul 16, 2011 6:12 am

Nu l-am facut pentru iarna.
In schimb, a facut dulceata.
Sus In jos
claudia
Moderator
Moderator
claudia


feminin Mesaje : 372
Data de inscriere : 06/06/2011
Varsta : 54

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptySam Iul 16, 2011 7:09 am

Incearca sa nu mai folosesti zaharina,are multe chimicale. Nici zaharul alb nu e bun insa e de preferat pastilelor.
Sus In jos
georgy
Moderator
Moderator
georgy


feminin Mesaje : 226
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti-Titan

Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna EmptySam Iul 16, 2011 5:03 pm

Nu avem cum sa folosim zahar pentru ca mama are diabet si doctora i-a recomandat sa foloseasca zaharina. La prajituri pune fructoza. A incercat sa puna si la dulceata si iese buna. Oricum, eu nu prea ma omor dupa zahar.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Conserve pentru iarna Empty
MesajSubiect: Re: Conserve pentru iarna   Conserve pentru iarna Empty

Sus In jos
 
Conserve pentru iarna
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de streptocarpusi :: Diverse :: Cafenea - Cafe-
Mergi direct la: